Saturday, May 31, 2008

Adding insult to thievery.

Prices at the grocery store are out of control.

Like I gotta 'splain this to you.

But something this weekend at my local supermarket, which is a repeat of something which happened earlier this year and I hoped was just an aberration but apparently not.

Two twelve packs of 12 ounce cans of Pepsi products were "on sale" for 2 for $10. That's the "sale" price. Usually, like just last week, the sale price was 2 for $7! For those of my dear readers who suck at the math, that's a 43% increase. And they want us to think of this as a bargain!

Sheesh!

For the record, I am completely addicted to Diet Pepsi as my caffeine delivery system, but I tend to buy other sizes than this precisely because the prices suck so bad.

And again, for the record, Grrrrr!

4 comments:

FranIAm said...

It is very bad. Yes "sale" says it all.

Mr. He Is is a very good man but he does not deal well with change. (It is amazing that we are married and that I have moved in here without much incident!)

He has not been to the grocery store since November, when I took up full time residence here.

As a result we spent more than a little time having some "discussions" about our food budget.

Now he understands.

But he still wants to eat!

Recently I was in Hartford CT and did a non-perishable Trader Joe's run and was surprised that the prices there were high too. I should not have been so surprised though...

Matty Boy said...

Hey, Fran. Yeah, there are some TJ's items I buy that have gone up, but with some, the price has stayed the same and the amount of stuff in the package has decreased.

Again with the grrrr!

dguzman said...

It's almost like false advertising when they do that to you. You always have to check the 'per unit' price, I find.

Matty Boy said...

Technically 2 for $10 is a savings over the "regular" price of 49 cents, so it's not a lie. Also, the Walgreen's drug store across the street has a sign up that they are on sale for 3 for $11, which is slightly worse than 2 for $7, but much better than 2 for $10.